Στη Βεργίνα

8 Νοεμβρίου 2016
Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2016 οι τάξεις του σχολείου Γ΄, Δ΄ και Ε΄ επισκέφθηκαν τους Βασιλικούς Τάφους της Βεργίνας και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα Βασιλικοί Παίδες.
Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Βασιλικοί Παίδες» πραγματοποιείται από το Μουσείο Βασιλικών Τάφων των Αιγών και απευθύνεται σε σχολικές τάξεις Γ? ? Στ? Δημοτικού.
Ασχολείται με μια ιδιαίτερη ομάδα παιδιών και εφήβων στην αρχαία Μακεδονία και διερευνά ζητήματα καθημερινής ζωής και εκπαίδευσης . Οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες των 26 ατόμων . Η πρώτη ομάδα επισκέφθηκε τους Βασιλικούς Τάφους της Βεργίνας και ξεναγήθηκε από τους δασκάλους τους. Η δεύτερη ομάδα επισκέφθηκε το παλιό δημαρχείο της Βεργίνας και έκανε διάφορες δραστηριότητες. Στη συνέχεια έγινε το αντίστροφο.

Για φωτογραφίες δράσεων παλαιότερων ετών (2022-23 και πριν) μπορείτε να απευθυνθείτε στην διεύθυνση του σχολείου